wpDiscuz Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

0

wpDiscuz Nedir sorusuna, WordPress için sizlere sunulan sade ve çok özellikli bir yorum eklentisi diyebiliriz. Bu özelliklerden kısaca bahsedelim.

 • Detaylı yorum gösterimi ve çoklu yorum yerleşimi.
 • Satır içi yorumlama.
 • Canlı bildirim.
 • Gönderi ve yorum değerlendirmesi.
 • Sosyal medya entegrasyonu ile yorumlaşma.
 • Yorum istatistikleri ve analizi.
 • Zengin yorum düzenleyici. (Resim, dosya gönderimi vb.)
 • Yorumlarda yapılan  otomatik bot veya program saldırısına engel olmak içinse Google reCAPTCHA entegrasyonu mevcuttur.

wpDiscuz özelliklerini ve ayarlarını birde detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gösterge Paneli (Dashboard)

wpDiscuz’un gösterge paneli, yazılarınıza yapılan yorumların analizini yapabileceğiniz alandır. wpDiscuz bu alanda siteniz için yapılan tüm yorumları, yorum cevaplarını, üye olan kullanıcıların yorumu, misafir olan kullanıcıların yorumu vb. gibi tüm analizleri yapabilmeniz için yardımcı olmaktadır. Bu sayede kaliteli içeriklerinizi takip edebilir. Yorum almayan içeriklerdeki düzenlemeleri yaparak daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

wpDiscuz Ayarları ve Özellikleri

Sizlere bu wpDiscuz ayarlarını en detaylı ve görsel halinde anlatmaya çalışacağız. Bu sayede yukarı da saydığımız özellikleri daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca detaylı incelerseniz bu ayarların kullanıcı bakımından ne kadar önem kazanacağını anlamanız mümkündür.

Yorum Formu Alan Ekleme ve Temel Ayarları (Forms)

Gelişmiş ayarlara değinmeden önce sizlere temel ayar olan form düzeni ayarlarından bahsetmek istedik. Form düzeni ayarlarına, WordPress’in sol menüsünden “wpDiscuz” sekmesine tıklayınız. Daha sonra “Forms” kısmına tıklayarak istediğimiz pencereye gelmiş olursunuz.

Açılan pencere de wpDiscuz içerisinde kayıtlı formların listesine ulaştınız. wpDiscuz’u ilk defa kurmuşsanız “Default Form” kısmına tıklayarak o formun ayarlarına giderek aşağıdaki resimdeki gibi bir ekrana gelmiş olacaksınız. Dilerseniz kendinizde yeni bir form oluşturabilirsiniz.

wpDiscuz Form Ayarları

Yukarıdaki resimde yapacağımız ayarları numaralar ile gösterdim ve her numaraya karşı gelecek açıklamaları bir alt satırda bulacaksınız.

 1. Kullanıcıların wpDiscuz’u hangi dilde görüntüleneceğini seçebilirsiniz.
 2. Yorum yapmalarına izin vereceğiniz yetkileri (rolleri) bu kısımdan düzenlersiniz. Eğer hiçbirini seçmezseniz yorum yazmak herkes için açık olacaktır.
 3. wpDiscuz, sitenize üye olmayan kişilerin yorum yazmasını sağlar.
 4. Eğer ki sitenizde abonelik yönetimi var ise bu kısım tam size göre olacaktır. Bu seçeneği aktif ederseniz yorum alanında abonelik çubuğu gösterilecektir. Bu sayede yorum yapan kişileri abone olmaya teşvik edebileceksiniz.
 5. Eğer ki abonelik sözleşmeniz var ise bu kısmı aktif ederek, sözleşme onaylı abonelik yönetimini aktif etmiş olursunuz.
 6. Bu kısımda 5. maddedeki sözleşmenin içeriğini sunacağınız alandır.
 7. Yorum alanının başlığını değiştirmenizi sağlar. (Örneğin; Yorum)
 8. Yorum alanını çoğul takısı alarak tekrar isimlendirmenizi sağlar. (Örneğin; Yorumlar)
 9. Yorum alanının gösterileceği kısımları belirler. Yani “post” seçeneği yazılarda, “page” seçeneği sayfalarda ve “attachment” ise eklerde (Resim vb.) göstermenizi sağlar.
 10. Eğer ki siz bu yorum alanını belirli yazılarda kullanmak istiyorsanız. Bu kısma o yazıların numaralarını girererek yapabilirsiniz. Birden fazla yazı için her numaradan sonra virgül ile ayırmanız gerekmektedir. (Örneğin; 5,27,86 gibi)
 11. Yorum alanın şablonunu seçmenizi sağlar. Şablonları tek tek deneyerek size göre hoş olanını seçebilirsiniz.
 12. Yorum kısmında o yazı için puan sistemi oluşturur. Yani okuyucular makalenize puan verebilir.
 13. Puan sisteminin başlığını belirtmenizi sağlar.
 14. Bu puan sistemini üye olmayan kişilerinde kullanmasına izin verirsiniz.

Şimdi formumuzu tasarlamaya başlayalım. 🙂 O zaman alt resimdeki kısma geçebilirsiniz.

wpDiscuz Form Düzeni

Bu alanda gerek marka gerek de SEO ayarlarınızın daha kaliteli olması için formdaki “İnternet Sitesi (Website Linki)” kısmını kaldırmanızı öneririz. wpDiscuz ile bu kısmı kaldırmanız mümkün değil fakat “İnternet Sitesi” kısmının sağ üst köşesindeki kalem butonuna tıklayarak “Enable” yazan seçeneği pasif yapmanızdır. Bu sayede form alanında gözükmeyecektir. Peki bu alanı neden kaldırmanız gerektiğini hemen alt satırda bulunan linkteki makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

wpDiscuz Form Satır Ayarı ikonu formdaki kolon sayısını ayarlamanızı sağlar maksimum 2 kolona bölebilirsiniz.

wpDiscuz Form Satır Silme ikonu o satırı silemenizi sağlar. Ama varsayılan satır silinemez.

wpDiscuz Form Satır Taşıma Formunuzda birden fazla satır var ise bu ikonla satırları aşağıya ya da yukarıya taşıyabilirsiniz.

wpDiscuz Forma Alan EklemeBu ikon ise formunuza alan eklemenizi sağlar. (Örneğin; E-Posta, telefon gibi)

wpDiscuz size varsayılan bir form şablonu verecektir. O şablon silinemez ancak düzenlenir. Formunuza satır eklemek istersenizde alt kısımda bulunan “Satır Ekle” butonuna tıklayabilirsiniz.  Forma alan ekleme kısmı bu kadar basit olduğu için form tasarımınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

Yorum Formu Ayarları (Comment Form Settings)

wpDiscuz yorum formunun açılışı ve ek tasarım ve kullanım özelliklerini açıp kapatmanızı sağlayan ayar penceresini alttaki resim ile detaylı olarak sizlere anlatacağız.

wpDiscuz Yorum Form Ayarları

 1. “Expanded” seçeneği, wpDiscuz’un yorum formunda bulunan tüm alanların tek bir seferde gözükmesini sağlar. “Collapsed” ise wpDiscuz’un yorum formunda sadece yorum yazma kısmının gözükmesini sağlar diğer kalan kısımlar da siz yorum yazma kısmına tıkladığınız otomatik olarak aşağıya doğru açılır.
 2. wpDiscuz’un yorum formunun animasyonunu ayarlamanızı sağlar.
 3. “Rich Editör” alanının telefonlarda mı yoksa bilgisayarda mı yoksa iki cihazda da gösterilsin mi sorusudur. Karar sizin.
 4. wpDiscuz bu özellik ile yorum alanına kullanıcılar için resimdeki gibi bir “Rich Editör (Yorumunuzun yazı tipini ve büyüklüğünü, html içerikler vb. kısımları kolayca eklemenizi sağlar.)” koyulmasını sağlar. Bu sayede kullanıcılar zengin içerikli yorumlar yazabilir. Tabi kötü yanı da spam backlick de alabilir. Buna karar verirken dikkat etmenizi tavsiye ederim.
 5. HTML etiketlerinin (<b></b> vb.) kısayol kullanımı açılsın mı sorusudur. Karar sizin.
 6. Üye olmayan kullanıcıların yorumda yazdığı ad soyad kısmının karakter sınırlamasını sağlar. (Örneğin; 3-50 – girilen harf sayısı 3 ile 50 karakter olmalıdır.)
 7. Tarayıcıların sunduğu çerez hizmeti ile alakalı bir durumdur. Bu da form üzerinde girilen bilgilerin ne kadar sürede kayıtta kalacağını belirtir. “-1” girerseniz sınırsız süre ile kayıtta kalacaktır. “0” ise kullanıcı o tarayıcıyı kapattığı an çerez bilgileri silinir.

Google reCAPTCHA Ayarları

Google reCAPTCHA, Google’nin bizlere sunduğu güvenlik sistemidir. Bu ayar sayesinde wpDiscuz üzerinden yorum yapacak kullanıcılar önce bu sistemin kontrolünden geçer daha sonra yorumu gönderebilirler.

wpDiscuz reCAPTCHA Ayarları

 1. Bu kısım “Auto” olarak kalmalıdır. Eğer çalışma sorunu varsa wpDiscuz’un destek birimine talep açabilirsiniz.
 2. Üye olmayan kullanıcılar için aktif veya pasif yapmanızı sağlar.
 3. Giriş yapmış kullanıcılar için aktif veya pasif yapmanızı sağlar.
 4. Eğer abonelik formu kullanıyorsanız o kısım içinde aktif veya pasif yapmanızı sağlar.
 5. Google reCAPTCHA şuan için v2 ve v3 olmak üzere iki versiyondan oluşur. Bundan sonra yapılacak olan ayarlar sadece v2 içindir. Domain adınızı Google reCAPTCHA’daki v2 sürümüne kayıt ettikten sonra sizlere 2 adet karmaşık kelime dizini verecektir. Biri “Site Key (Site Anahtarı)” kısmıdır.
 6. Diğeri ise “Secret Key (Gizli Anahtar)” kısmıdır. Bu iki kısmı resimdeki alanlara kopyalayarak aktif etmiş olursunuz.
 7.   Burda sitenize uygun bir tema seçebilirsiniz.
 8. Son olarak bu kısımda da sitenizin dil ayarına göre dil seçimi yapabilirsiniz. Eğer dil kodları hakkında bilginiz yok ise reCAPTCHA Dil Kodları linkine tıklayarak hangi dilde kullanmak isterseniz o dilin kodunu bulabilirsiniz.

Yani wpDiscuz kullanıcılarını her konu da düşünmüştür. Gerek güvenlik gerek tasarım gerek de hizmet konusunda hala kararsız mı kaldınız? O zaman okumaya devam edin. Çünkü wpDiscuz’un diğer özelliklerini de öğrendiğiniz de bizlere hak vereceksiniz. 🙂

Kullanıcı Profil Verileri Ayarları (User Authorization and Profile Data)

wpDiscuz bu kısmı tamamen üyelik sistemi bulunan siteleriniz planlamıştır. Üyelik kısmı bulunmayan siteler için kesinlikle önermemekteyiz.

wpDiscuz Kullanıcı Ayarları

 1. Yorum formunda giriş yapan kullanıcı için formun hemen üstünde çıkış butonu ve kullanıcı adı kısmının gösterilmesini sağlar.
 2. Yorum formunda siteye giriş yapılabilmesini sağlayan giriş butonunun gösterilmesini sağlar.
 3. Site giriş linkiniz özel link ise ve 2. maddeki kısmıda aktif etmişseniz eğer buraya siteye giriş linkinizi yazabilirsiniz.
 4. wpDiscuz yorum alanında, kullanıcının profilinin takipçi, aboneliği vb. varsa bu kısımların gösterilmesini sağlar.
 5. wpDiscuz  üzerinden yorum yazan kişinin ad ve soyad için varsa profiline gidilmesini sağlayan bir link oluşturur.
 6. Eğer yorum yapan kişinin profili varsa profil linkinin yerine website linki olmasını sağlar.
 7. Sitenize kayıtlı kullanıcı giriş yapmadan yorum yaparsa, sistem o kullanıcıyı tanır.

Sosyal Medya Ayarları (Social Login and Share)

wpDiscuz’u bir kez daha kaliteli yapan özellik daha. Yorum yapacak kullanıcıların sosyal medya hesapları ile yorum sistemine kayıt olmasını ve ona göre sözleşme sunmasını sağlar. Eğer ki kullanıcı kayıtlı ise yorum kısmında bu kullanıcının sosyal medya profillerininde gösterilmesini sağlar. Diğer kalan ayarlar kişisel kullanım olacağından o kısımlara değinmeyeceğim. Ama eğer ki bir sorun yaşarsanız yorum kısmından bizlere bildirebilirsiniz.

Makale ve Yorum Değerlendirme Ayarları (Article and Comment Rating)

wpDiscuz yazılarınız için bir puanlama sistemi oluşturur. Bu puanlama sistemi sayesinde çok okunan yazılarınız daha çok değer kazanabilir. Bu puanlamanın oranını hangi yazılarda veya yazıların neresinde göstermek istediğinizi de ayarlayabilirsiniz. (Örneğin; yorum formunun hemen üstünde gibi) Son kısım ise puan sisteminin ikonu olan ⭐ (yıldız ikonu) ikonunun rengini ayarlanmanızı sağlar.

Yorum Alanının Görüntülenme Ayarları (Comment Thread Displaying)

Sayfa yüklendiğinde yorumların nasıl veya ne şekilde görüntüleneceğini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

wpDiscuz Yorum Görüntüleme Ayarları

 1. Sayfa yüklenince yorumların gözüküp gözükmeyeceğini ayarlamanızı sağlar. “Load with page” seçeneği, sayfa yüklenince tüm yorumlarında aynı anda yüklenmesini sağlar. “Initiate AJAX loading after page” seçeneği, sayfanın açılış hızını etkilememek için önce sayfa yüklenir daha sonra AJAX metodu ile yorumlar sırayla listelenir. Son seçenek olan “Display [View Comments] button” ise sayfa yüklenince hiçbir yorumu göstermez veya listelemez. Sadece yorum kısmına “Yorumları Görüntüle” isimli bir seçenek çıkarır ve eğer ki bu seçeneğe tıklarsanız yorumlar listelenmeye başlayacaktır. Önerimiz 2. seçenektir. Sayfa hızını etkisi olmadan yorumları listelemektir.
 2. Yorumların sayfalandırma veya görüntülenme ayarıdır. Bu da 1. maddeki ayarlara benzer. Ama sadece yorum kısmının nasıl gösterileceğinin ayarıdır. Bu da 4 seçemek altında ele alınmıştır. “[Tüm Yorumları Gör] Butonu” seçeneği, hiçbir yorum göstermez. Yorum kısmına “Tüm Yorumları Gör” seçeneğini çıkarır ve bu seçeneğe tıklayınca tüm yorumlar listelenir. “[Yorumları Gizle] Butonu” seçeneği, tüm yorumları gösterir. Yorum kısmına “Yorumları Gizle” seçeneği çıkarır ve bu seçeneğe tıklanınca tüm yorumlar gizlenir. “Load all comments” seçeneği, tüm yorumları 1. maddeki ayarınıza göre listeler. “Lazy load comments on scrolling” seçeneği ise tüm yorumları sayfa aşağıya doğru kaydıkça listeler.
 3. Ana yorumları gösterir. Ama bu yorumlara yanı verilen yorumları gizleyerek “Yanıtları Görüntüle” seçeğini çıkarır ve bu seçeneğe tıklarsanız o yoruma yapılan cevapları listeler.
 4. Yorum filtresi olan “En Çok Tepki Verilen Yorumlar” adlı seçeneği yorumlar kısmına ekler ve kullanıcılar bu seçeneğe tıklarsa o filtreye özelliğindeki yorumlar sırayla listelenir.
 5. Yorum filtresi olan “En Çok İlgi Gören Yorumlar” adlı seçeneği yorumlar kısmına ekler ve kullanıcılar bu seçeneğe tıklarsa o filtreye özelliğindeki yorumlar sırayla listelenir.
 6. Yorum alanına ek filtreleme özelliği koymanızı sağlar. (Örneğin; en eski, en yeni, en çok oy alan vb.) Fakat bu özellik sadece 1. maddeki AJAX seçeğini seçerseniz aktif olur.
 7. Yorumlar listelenirken; varsayılan olarak en çok puan alan yorumdan başlayarak en az yoruma kadar listeler.
 8. Yorum yanıtları varsayılan olarak en eski yanıttan en yeni yanıta doğru sıralama yapar. Ama siz bu ayarı aktif ederseniz en yeniden en eski ayara doğru sıralama yapar.
 9. Kullanıcıların veya yazarların yorum takibi yapabilmesi için yorumlara okundu veya okunmadı özelliği ekler.
 10. Bir yorum eklendiğinde ekleyen kullanıcının son yazdığı yorum kısmına doğru sayfanın hareket etmesini sağlar.
 11. Başka bir yorum filtresi olan bu seçenek, yorumların “ID” veya “Tarih” olarak sıralanmasını sağlar. Buradaki “ID” ise wpDiscuz’un back-end(yazılım) tarafında yapılan yorum numarasıdır.

Yorum Alanının Tasarım Ayarları (Comment Thread Features)

Yorum alanının daha hoş gözükmesi için varsayılan özellikler mevcuttur. Sizlerde bu özellikleri bu kısımdan yapabilirsiniz.

wpDiscuz Yorum Tasarım Ayarları

 1. Yorum kapan kullanıcıların avatar (kullanıcı) resminin gözüküp gözükmeyeceğini sağlamanıza yarar.
 2. Avatar resmini aktif ederseniz. Bu kısma üye olan kullanıcılar için varsayılan bir resim koyabilirsiniz.
 3. Avatar resmini aktif ederseniz. Bu kısma üye olmayan misafir kullanıcılar için varsayılan bir resim koyabilirsiniz.
 4. Bu kısımdanda 2. ve 3. madde yaptığınız varsayılan resim ayarlarını aktif etmenizi sağlar.
 5. Yorumlar için puanlama (oylama) seçeneklerini aktif etmenizi sağlar.
 6. Eğer yorum puanlama sistemini aktif ederseniz; bu kısımdan puanlama seçeneklerinin nasıl görünmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.
 7. Yorum puanlama sonucunu topu veya her yorum için ayrımı gösterileceğini belirtirsiniz.
 8. Yazınız için olumsuz (eksi puan) puan verme seçeneğinin aktif edilip edilmeyeceğini ayarlamızı sağlar.
 9. Üye olmayan misafir kullanıcılar için puan sistemini aktif etmenizi sağlar.
 10. Yorum yapan kullanıcının kendi yorumuna puan verip veremeyeceğini sağlar.
 11. Her yorum için link oluşturup bu linkin kolayca kopyalanıp kaynak olarak kullanılmasını sağlar. Bu özellik marka açısından ve SEO açısından iyi olur çünkü. Site linkinizin yararlı konularda paylaşılması yani kaynak gösterilmesi sitenize değer katacaktır.
 12. Yapılan yorumların tarihlerini de göstermenizi sağlar.

Stil ve Renk Ayarları (Styles and Colors)

Yorum alanı için renk veya önceden ayarlı stillendirme ayarlarını yapmanızı sağlar. Bu kısma çok fazla değinmeyeceğim. Çünkü tamamen site sahibine özel ayarlardır.

 • “Comment Form and Comment List Style” seçeneği hazır seçenek olup sitenize uygunsa seçebilirsiniz.  Bu seçenek altında bulunan “Default” açık renk tasarımlı siteler için hazır yapılmış ayardır. “Dark” ise koyu renk tasarımlı siteler için hazır yapılmış ayardır.
 • “Style Specific Colors” seçeneği ile tamamen kendinize özel tasarımlar yapabilirsiniz.
 • “General Colors” seçeneği, yorum alanının temel renkleri olan kısımları ayarlamanızı sağlar.
 • “Load Font Awesome css lib” seçeneği, yorum alanı için özel ikonların kullanılmasına izin vermenizi sağlar.
 • “Özel CSS Kodu” seçeneği için css bilginiz var ise  müdahale edin. Eğer bilginiz yoksa kesinlikle bu kısma dokunmayın yoksa tasarımda veya sitenizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Abonelik ve Kullanıcı Ayarları (Subscription and User Following)

wpDiscuz Abone ve Kullanıcı Ayarları

 1. Kullanıcılar yorumlarda birbirini “@KullanıcıAdı” şeklinde etiketleyebilmelerini ayarlamanızı sağlar.
 2. Bu etiketlenen kullanıcılara bir mail gönderimini aktif etmenizi sağlar.
 3. Sitenize kayıtlı olan kullanıcılar için abonelik onay sistemini etkinleştirir. Bu kısımda abonelik sistemi yorum takibi yapmanızı sağlar.
 4. Sitenize kayıtlı olmayan misafir kullanıcılar için abonelik onay sistemini etkinleştirir.
 5. Abonelik sisteminin nasıl olmasını istediğinizi ayarlamanızı sağlar. “Subscribe to all comments of this post” seçeneği ile tüm yorumlara abone olunur. “Subscribe to all replies to my” seçeneği ile tüm yanıtlara abone olunur. “Both” ise her iki seçenek içinde abone olunur.
 6. Kullanıcının bir yorumu takip etmesi için o yorum üzerinde “Bu yoruma yeni yanıtları bildir” seçeneğini çıkarır. Bu sayede kullanıcı her yanıt için bildirim alır ve hem sizin yazınız değerlenir hem de kullanıcı için de bilgilendirici bir yöntem olmaktadır.
 7. “Bu yoruma yeni yanıtları bildir” seçeğini yorum üzerinde sabitlemek için aktif edebilirsiniz.
 8. Kullanıcıların birbirlerini takip etmelerini (abone olmalarını) sağlar.
 9. Üye olmayan kullanıcılarında takip işlemini yapıp yapamayacağını belirtmenizi sağlar.

Kullanıcı Etiket ve Rozet Ayarları (User Labels and Badges)

Yorum alanı üzerindeki etiketlerin (Örneğin; Yazar, Abone, Misafir vb.) hangi kullanıcılar üzerinde aktif olacağını seçmenizi sağlayan ayarlardır. Buradan her “Rol” için ayar yapmanız mümkündür. Örneklerle açıklarsak; bir yazar yorum yaptığında yorum alanında o yazarın adı ve soyadı kısmının  hemen altında bu kullanıcının yazar olduğunu bildiren etiket vardır. Bu etiketin tasarımını ayarlamanızı sağlar.

Yorum Denetleme ve İzleme Ayarları (Comment Moderation)

Kullanıcı yorum yaparken ne sıklıkla ve bu yorumun denetlenmesini sağlayacak ayarları ele alacağız.

Yorum Denetleme ve İzleme Ayarları

 1. Yapılan yorumun düzenlenmesi için “Düzenle” seçeneğinin ne kadar süre sonra çıkmasını sağlayan ayardır. Varsayılan 15 Dakika.
 2. Yanıtlanan yorum için düzenlemeyi aktif etmenizi sağlar.
 3. Düzenlenen yorumun; kullanıcı, tarih gibi bilgilerini göstermenizi sağlar.
 4. Beğenilen ya da en bilgili bir yorumu en başa sabitleme seçeneğinin aktif edilme ayarıdır.
 5. Bir yorumun yanıtlara kapatılması seçeneğinin aktif edilme ayarıdır.
 6. Kullanıcıların kaç tane yorum veya yanıt yapabilmesini sınırlandıracağınız kısımdır. İlk kısımda olan “Disable” seçeneği bu ayarı devredışı bırakır ve herkes sınırsız yorum ve yanı yapabilir. “Per Post” seçeneği o gönderi için sınır koymanızı sağlar. “Sitewide” seçeneği ise site genelinde sınır koymanızı sağlar. İkinci kısımda olan “Both” seçeneği hem yorum hem de yanıt için sınır koymanızı sağlar. “Comment (Yorum)” kısmı sadece yorum yapmak için sınır koyar. Son olarak “Answer (Yanıtla)” seçeneği ise sadece yorumlara yanıt yapılmasına sınır koymaktadır.

Yorum İçerik ve Medya Ayarları (Comment Content and Media)

Yorumların uzunluğu ve bu yorumlarda gönderilecek olan eklerin (resim vb.) hangi formatta ve ne kadar boyutta olacağının belirtildiği ayarlardır.

Yorum İçerik ve Medya Ayarları

 1. Yorumun harf olarak uzunluğunu kısıtlamanızı sağlayan ayardır.
 2. Yorum içerisinde link olarak resim veya video gibi elementlerin gönderilmesini sağlar.
 3. Yorum içerisinde WordPress kısa kodlarının yerleştirilmesini sağlamaktadır. WordPress kısakodları hakkında bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.
 4. Uzun yorumları kırparak “daha fazla oku” seçeneği ekler. Bu kısımda ise ne kadar harften sonra kırpılması gerektiğini belirtebilirsiniz.
 5. Yorumda medya (resim vb.) elementlerininde gönderilmesini aktif edebilirsiniz.
 6. Kayıt olmayan misafir kullanıcılar için medya gönderimini aktif etmenizi sağlamaktadır.
 7. Yorumda bir resim gönderimiş ise bu resmin büyüterek açılmasını aktif etmenizi sağlamaktadır.
 8. Yorumlarda gönderilecek medyanın hangi formatlarda olacağını belirtmenizi sağlamaktadır.
 9. Gönderilecek medyanın maksimum boyutunu belirtmenizi sağlayan kısımdır. Örneğin; varsayılan 2mb’dir. Yani 2mb’tan (megabayt) fazla olan medyaların gönderilmesini engellemektedir.
 10. Site sahibini ilgilendiren bu ayar ise kullanıcıların yorumlarda gönderdiği medyaları direkt olarak WordPress’in medya kitaplığına eklenmesini sağlayan ayardır. Dikkat edilmesi gereken husus olarak; çok fazla ek gönderimi olursa sunucunuzun kapasitesini doldurmasına neden olacaktır. Bu yüzden sınırlı bir sunucunuz var ise aktif etmenizi önermemekteyiz.
 11. Yorumlarda gönderilecek medyayı belirli boyutlarda isteyebilirsiniz.
 12. Yine yorumlarda gönderilecek medyayı bu kısımdaki seçeceğiniz seçenekler doğrultusunda yeniden boyutlandırma işlemi yapacaktır.

Canlı Yorum ve Bildirim Ayarları (Live Commenting and Notifications)

Başka bir mükemmel özelliği olan canlı yorum ayarlarını sizlere anlatacağız. Bu sayede yorum gönderme işlemi kullanıcıyı yormayacak bir şekilde olacaktır.

Canlı Yorum ve Bildirim Ayarları

 1. wpDiscuz yorum balonu, gerçek zamanlı olarak  güncellenen ve sizin tercihiniz olarak sitenin belirli yerlerine yapışkan olarak sayfa ile birlikte hareket eder. Bu ayarda ise yorum balonunu aktif etmenizi sağlamaktadır.
 2. wpDiscuz yorum balonunun sitenizdeki konumu belirtmenizi sağlamaktadır.
 3. Canlı güncelleme olan bu özellik sayesinde anlık yapılan yorumların toplam sayısı hemen güncellenerek bu baloncukta gösterilmektedir.
 4. Baloncuk bildirimi, yeni yapılan yorumu küçük bir bildirim penceresinde önizlemenizi sağlamaktadır.
 5. Bu kısma girilen süre, kullanıcı sayfa da belirttiğiniz süre zarfında zaman geçirdikten sonra o kullanıcıya baloncuk üzerinde “Lütfen yorum” gibi bir davet bildirimi gösterilmesini sağlamaktadır.
 6. Bu kısım ise 5. madde de çıkacak olan davet bildirimin ne kadar süre sonra kapanması gerektiğini belirtmenizi sağlamaktadır.
 7. Üye olmayan misafir kullanıcılar için baloncuğun canlı güncellemesini aktif etmenizi sağlamaktadır.
 8. Bu alana girilecek süre zarfında yorum alanı sürekli yeniden ve güncel halde listelenecektir.

Satır İçi Yorum Yapma Ayarları (Inline Commenting)

Yazılan yazı içindeki satırlara, cümlelere veya paragraflara bir yorum yapma alanı eklemenize yardımcı olacaktır.

Satır İçi Yorum Yapma Ayarları

Üst satırdaki resimde de örneği olduğu gibi, yazınız içinde seçilen herhangi bir alana yorum yapabilmek için bir ikon koyarak; kullanıcıların bu ikona tıklaması halinde bir yorum alanı açacaktır. Bu şekilde yazılarda önemli noktaları kullanıcılar için bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Genel Ayarlar

wpDiscuz’un genel ayarlamasının yapıldığı alandır. Bu alanda cache (çerez), çeviri vb. ayarlar yapılmaktadır.

wpDiscuz Genel Ayarlar

 1. wpDiscuz’un sitenizin ana sayfasında etkin olup olmayacağını belirttiğiniz kısımdır.
 2. Bu ayar etkinleştirildiğinde WordPress’in AJAX işlevleri kapanır ve wpDiscuz’un kendi AJAX işlevleri devreye girerek bu wpDiscuz için daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar. Fakat bu ayarı etkinleştirirken dikkat etmeniz gereken nokta ise diğer eklentilerle çakışma durumudur. Bu durumda kontrol ederek işlemlerinizi yapınız.
 3. Site hızınız için yapılan bu ayar, wpDiscuz’da bulunan tüm css ve js kodlamalarını birleştirerek tek dosya halinde sunmaktadır. Bu sayede hız konusunda verimlidir.
 4. Yine site hızınız için yapılan bu ayar, wpDiscuz’da bulunan tüm css ve js kodlamalarını sıkıştırarak dosya boyutunu küçülterek daha az boyutla hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. Bu sayede hız konusunda verimlidir.
 5. Yorumda gönderilen resim, url vb. link içeren yapılar içerisinde http ile başlayan güvensiz bağlantıları https haline çevirerek yayınlar.
 6. İlk yorumu yapan kullanıcılar için bir teşekkür veya öneri sayfası yayınlayıp; bu kullanıcıları o sayfalara yönlendirebilirsiniz.
 7. Yorumlarda gösterilecek tarih ve saat formatının nasıl olacağını belirtebilirsiniz. Örneğin; 25/08/2021 08:40 PM gibi.
 8. Kendi çeviri dosyalarınızı oluşturup kullanmak istiyorsanız bu ayarı aktif etmeniz gerekmektedir. Eğer bunu yapmayı bilmiyorsanız. Bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 9. wpDiscuz için destek kampanyası olan bu ayarı aktif ettiğinizde yorum alanında wpDiscuz’un tanıtımı için 16x16px boyutunda bir simge eklenir.
 10. Avatar destekli bir yorum paneli için kullanılan bu ayar, avatarları önbelleğe alarak bir sonraki görüntüleme de daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktadır.
 11. Avatarın önbellek işleminin nasıl olacağını belirtebilirsiniz. “Runtime” seçeneği sayfa yüklendikten sonra önbellek işlemine başlamaktadır. “Cron job” seçeneği ise WordPress ayarları çerçevesinde önbellek işlemine başlamaktadır.
 12. Yapılan avatar önbellek işleminin ne zaman sıfırlamak istediğinizi belirttiğiniz kısımdır.
 13. Tüm puanlama (oylama) bilgilerini sıfırlar. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız dokunmayınız!
 14. Süresi dolan avatar önbelleğini sıfırlamaktadır.
 15. Tüm avatar önbelleğini sıfırlamaktadır.

wpDiscuz’un gelişmiş ayarlarını detaylıca inceledik. Umarız ki memnun kalmışsınızdır. Bu konular hakkında yorum bırakarak yardım talep edebilirsiniz.

İfadeler

wpDiscuz’un çevirisini yapabileceğiniz alandır. Bu sayede hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan birçok çeviri işlemini bu alandan yapabilirsiniz.

Araçlar (Tools)

Export / Import options: wpDiscuz’u yedekleme veya site taşıma işlemleri için bir dosya olarak verileri bilgisayarınıza indirmenizi sağlar.

Export / Import phrases: wpDiscuz’da bulunan yorum cümlelerini yedekleme veya site taşıma işlemleri için bir dosya olarak verileri bilgisayarınıza indirmenizi sağlar.

Import Comment Images: Bu ayarı kullanmak için önce wpDiscuz Media Uploader eklentisini kurmanız gerekmektedir. Bu eklenti ücretlidir. Amacı ise yorumlarda video, müzik vb. gibi dosyaları eklemenizi sağlar.

Regenerate Comments’ Data: Yorum verileri ile ilgili ayarları oluşturabileceğiniz alandır.

Import Subscriptions: Belirli eklentiler üzerinde tanımlanan aboneleri wpDiscuz içerisine aktarmanızı sağlar.

Rebuild Ratings: Puanlama sistemini yeniden oluşturmanızı sağlamaktadır.

Database Operations: Bu işlemin ne olduğu hakkında fikriniz varsa yapmalısınız. Çünkü database (veritabanı) WordPress dahil tüm eklenti ayarları ve içeriklerinin saklandığı veya depolandığı kaynaktır. En ufak bir hata da siteniz veya eklentileriniz de çökmeler yaşayabilirsiniz.

Sonuç olarak wpDiscuz Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını elimizden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız ki memnun kalmışsınızdır. Soru ve önerileriniz için yorum bırakmanız yeterli olacaktır.

5 1 puan
Makale Puanı
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin