WordPress Yorum Alanındaki Website Linki / Url Kısmı Nasıl Kaldırılır?

0

Bu yazımızda sizlere WordPress ile hazırlanan sitelerin yazı vb. alanlarına yapılan yorum kısmında bulunan website linki / url alanı nasıl kaldırılır bunu öğreteceğiz. Peki biz bu alanı neden kaldırmalıyız? veya kaldırmazsak website bakımından sorun oluşur mu? diye sormak isteyebilirsiniz. Cevap ise; bu alan website bakımından hiçbir sorun yaratmamaktadır. Bu alanın asıl zararı websitenize SEO ayarlamaları yaptırmak istediğinizde ya da kurumsal firma sitesi ise de markanıza zarar açısından kaldırılması önerilir.

WordPress Yorum Kısmındaki Website Linkinin SEO Açısından Zararı

SEO açısından zararı, girilen yorumlardaki website linklerinin çoğu kendi websiteleri için backlink almak için kullandığı yöntemdir. Diğer kısmı ise size karşı yapılan anti-seo yöntemidir. En kötü yanı da bu işleri programlar yardımıyla otomatik olarak doldurma olayıdır. Bu sayede reel(gerçek) olmayan kişi veya firmalar tarafından çok kolay bir şekilde sitenize yorum yaparak websitenizi spama sokabilir. Bu da SEO açısından arama motoru sıralamanıza olumsuz yönde etki edebilir.

WordPress Yorum Kısmındaki Website Linkinin Kurumsal Marka Açısından Zararı

Marka açısından zararı ise, yorumlara girilen website linkleri genel olarak program yardımıyla birden fazla siteyi kayıt ederek oluşan yorumlar o yazı ile alakasız olacağı için kullanıcı açısından kötü bir durum olabilir. Dahası da bu linkler genelde googlenin desteklemediği sektörlerin linkleri olarak girildiğinde gerçekten kullanıcı bakımından içler acısı bir durum olabilir. Bizim önerimiz, eğer ki kurumsal siteniz var ise yorumları tamamen kapatmanızdır.

Şimdi ise asıl konumuz olan WordPress Yorum Kısmındaki Website Linki / Url Kısmı Nasıl Kaldırılır? sorusunu cevaplayalım.

İlk Yöntem

Aşağıda sizlere sunduğumuz kodlardan hangi alanı kaldırmak istediğinizi sizlere bırakmak istedik. Bu sayede ister Ad Soyad, E-Posta veya Website Linki / Url olarak istediğiniz alanı kaldırabilirsiniz.

$fields = array(

//Bu kısım Ad Soyad için
 'author' =>
  '<p class="comment-form-author"><label for="author">' . __( 'Name', 'domainreference' ) . '</label> ' .
  ( $req ? '<span class="required">*</span>' : '' ) .
  '<input id="author" name="author" type="text" value="' . esc_attr( $commenter['comment_author'] ) .
  '" size="30"' . $aria_req . ' /></p>',
 
//Bu kısım E-Posta için
 'email' =>
  '<p class="comment-form-email"><label for="email">' . __( 'Email', 'domainreference' ) . '</label> ' .
  ( $req ? '<span class="required">*</span>' : '' ) .
  '<input id="email" name="email" type="text" value="' . esc_attr( $commenter['comment_author_email'] ) .
  '" size="30"' . $aria_req . ' /></p>',

//Bu kısım Website Link / Url için 
 'url' =>
  '<p class="comment-form-url"><label for="url">' . __( 'Website', 'domainreference' ) . '</label>' .
  '<input id="url" name="url" type="text" value="' . esc_attr( $commenter['comment_author_url'] ) .
  '" size="30" /></p>',
);

Yukarıdaki kod bloğuna ulaşmak için şu yolu izleyebilirsiniz. Websitenizin kök dosyası olan public_html içine giriniz. Buradan wp-content klasörü içindeki comment-template.php dosyasını açarak üstteki kodu bulunuz. Daha sonra hangi alanı kaldırmak isterseniz o kısmı silebilirsiniz. Örneğin; url için 'url' => '<p class="comment-form-url"><label for="url">' . __( 'Website', 'domainreference' ) . '</label>' . '<input id="url" name="url" type="text" value="' . esc_attr( $commenter['comment_author_url'] ) . '" size="30" /></p>', kısmını silebilirsiniz.

Olabilecek Hatalar veya Sorunlar

Bazı temaların kendi yorum eklentisi bulunmaktadır. Bu durumda yukarıdaki kod işinizi görmeyecektir. Eğer ki böyle bir sorun yaşarsanız temanın destek birimine bilet (ticket) açarak yardım talep edebilirsiniz.

Bir diğer sorun ise bu değişen kod bloğu WordPress’i her güncellediğinizde varsayılan (default) ayarlara dönecektir. Yani silmiş olduğunuz kısımlar tekrar geri gelecektir. Yapmanız gereken her WordPress güncellemesinde tekrardan bu kod bloğunu bulup kaldırmak istediğiniz kısımları silmektir.

Bu yazı hoşunuza gidebilir

Bilgi: Websitenizin kök dosyasına (public_html) erişmek için Filezilla programını kullanarak ulaşabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise hosting ayarlarından ya da hosting ayarları içindeki cPanel kısmından ulaşabilirsiniz.

İkinci Yöntem

Eğer ki WordPress’in kendi varsayılan yorum kısmını kullandığınızdan eminseniz aşağıda vereceğim kod bloğu tam size göre olacaktır. Bu durumdaki en basit ve pratik yöntemdir.

function nocturnal_yorumurlkaldir_url($fields) { 
  unset($fields['url']);
  return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','nocturnal_yorumurlkaldir_url');

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasının en son kısmına ekleyerek yorumlardaki website linki / url kısmını kaldırmış olacaksınız.

Hatırlatma: Tekrar söylemek istedik. İkinci yöntem sadece WordPress’in kendi yorum alanı içindir.

Üçüncü Yöntem

Ben kod ile uğraşamam veya kodlardan anlamam, acemiyim diyorsanız. Sizlere daha detaylı bir yorum eklentisi sunuyoruz. wpDiscuz adlı eklentiyi kurup gereken ayarları yaptıktan sonra dilediğiniz alanları ayarlar kısmından çıkarıp ekleyebilirsiniz. Bizimde tavsiyemiz bu yöntemdir. Çünkü site kullanıcılarına daha detaylı ve hoş görünen, ayrıca yorum takibi yapabilmek içinde ayrıntılı olmasıdır.

Website Linki / url kısmını kaldırmak için wpDiscuz sekmesinden Forms kısmına erişerek oluşturulan formların listesi gelecektir. Hangi formda işlem yapmak istiyorsanız o formu seçerek düzenleme kısmına erişebilirsiniz. Düzenleme kısmında aşağıdaki görseli bulup; mavi karedeki kalem simgesine tıklayarak kırmızı karedeki kutucuğun seçimini kaldırarak url alanını da kaldırmış olursunuz.

wpDiscuz

Bilgi: wpDiscuz ayarları ve kullanımı için sizlere özel hazırlanan makalemizi okuyabilirsiniz. 

Dördüncü Yöntem

Eğer ki siz linkler kalsın ama ben bu linkleri arama motorları (Google vb.) için takip edilmesin; yani bana zararı olmasın diyorsanız. Linklere nofollow özelliğini ekleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. 

function yorum_nofollow_link()
{
return 'rel="nofollow noopener noreferrer"';
}
add_filter('comments_popup_link_attributes', 'yorum_nofollow_link');

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasının en son kısmına ekleyerek yorumlardaki website linki / url kısmına nofollow özelliğini eklemiş olacaksınız. 

Hatırlatma: Tekrar söylemek istedik. Dördüncü yöntem sadece WordPress’in kendi yorum alanı içindir.

Sonuç olarak dört yöntem altında sizlere açıklama yapmaya çalıştık. Tavsiyemiz üçüncü yöntemdir. Çünkü site kullanıcılarına daha detaylı ve hoş görünen, ayrıca yorum takibi yapabilmek içinde ayrıntılı olmasıdır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu konu ile ilgili herhangi bir soru sormak veya destek almak isterseniz yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

0 0 puanlar
Makale Puanı
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin