Filezilla Nedir? Adım Adım Filezilla Kullanımı

0

Filezilla Nedir? sorusuna cevap olarak, açık kaynaklı ve ücretsiz kullanımı olan FileZilla; aylık veya yıllık olarak kiralamış olduğunuz sunucu diğer adıyla host ile bilgisayarınız arasındaki dosya transferini sağlayan bir araçtır diyebiliriz. Kısaca bir FTP(dosya transfer protokolü)  aracıdır. Açılımı File Transfer Protocol olan FTP ise adından da anlaşılacağı gibi bir cihazdan diğer cihaza veri transferi için kullanılan sistemdir. Bu uygulama da FTP için kolaylık sağlayan, kullanımı basit ve dosya transferi için en güvenilir ve kullanışlı bir programdır.

Web sitesi yapımcıları tarafından mutlaka ihtiyacı olan ve kullanılan programdır. Web site alanında en çok tercih edilen ve olmazsa olmaz programdır diyebiliriz.

İnternet bağlantısı ile bağlanılan bu programda, websiteniz için yeni dosyalar veya klasörler oluşturup silebilirsiniz. Önceden eklenmiş dosyalar üzerinde işlemler yapabilir ve  en önemlisi de dosya izinlerini ve web sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Bu işlemlerin hızı da kullanmış olduğunuz internetinizin hızına bağlıdır.

Filezilla İndirme, Kurulumu ve Kullanımı

Filezilla’nın indirme işlemine başlamadan önce internet sitenizin ftp bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri, sunucunuzun barındığı firmanın paneline giriş yaparak kendinizde alabilirsiniz. Bu konulara hakim değil iseniz de sunucuyu (hostu) satın aldığınız firma ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

FTP Bilgileri

Yukarıdaki resimde olduğu gibi sunucu paneli kısmından bu bilgileri alabilirsiniz.

cPanel FTP Hesabı Ekleme

FTP hesabı için diğer bir yöntem de cPanel üzerinden yeni bir hesap eklemek olacaktır. cPanel’e giriş yaptıktan sonra FTP Hesapları seçeneğine tıklayarak yukarıdaki resimde bulunan FTP hesap ekleme kısmına erişerek yeni bir hesap oluşturalbilirsiniz.

Bu bilgileri öğrendikten sonra diğer aşamamız olan indirme kısmına geçebiliriz.

Filezilla İndirme

Filezilla İndir

Bu uygulamayı güvenlik açısından kendi sitesinden indirmenizi tavsiye ediyorum. Üst satırdaki indirme linkine tıklayarak uygulamanın indirme sayfasına erişebilirsiniz. Sonra “Download Filezilla Client” yazan gri butona tıklayınız. Daha sonra ise işletim sisteminiz Windows ise “Download FileZilla Client” yazan yeşil butona tıklayınız. Son olarak “Please select your edition of FileZilla Client” isimli gelen ekranda sadece “FileZilla” yazan kısmın en altındaki “Download” yazan yeşil butona tıklayarak indirme işlemini başlatmış olursunuz.

Filezilla Kurulumu Nasıl Yapılır?

  • İndirdiğiniz dosyayı açarak kurulum işlemini başlatınız. Ekrana gelen ilk pencerede koşulları kabul(I Agree butonuna tıklayınız) ederek devam ediniz.
  • Kullandığınız bilgisayar kişisel ise gelen ekrandan “all users” kısmını seçerek “Next >” butonuna tıklayınız. Değilse yani bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabı kayıtlı ise alt seçenek olan “kullanıcı adını(bilgisayar adınız)” seçerek “Next >” butonuna tıklayınız.
  • Gelen ekrandaki ayarlardan “Desktop Icon” seçeneğini seçerek “Next >” butonuna tıklayınız.
  • Ekranda Filezilla’nın kurulacak olan dosya yolunu değiştirmek için ayarlamalar yapabilirsiniz. Varsayılan ayarları kullanmak isterseniz de “Next >” butonuna tıklayarak diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Son aşamada ise hiçbir yerde değişiklik yapmadan “Next >” butonuna tıklayınız.
  • Kurulumun bitmesini bekleyiniz.

Filezilla Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Filezilla kullanımı sizlere en basit ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Aşağıdaki başlıkları detaylı incelerseniz daha iyi kavramış olacaksınız.

Filezilla İle Sunucuya (Hosta) Bağlanma

Filezilla uygulamasını açarak sunucuya bağlanma işlemine geçebiliriz.

Filezilla Bağlantısı

Program açıldıktan sonra üstteki resim gibi bi ekranla karşılacaksınız. Bu durumda kırmızı alana sunucunuzun adresini (örneğin; ftp.siteadi.com), mavi alana kullanıcı adınızı ve yeşil alana ise şifrenizi gireceksiniz. Kapı numarası(Port no) kısmı genel olarak 21’dir. Sizinde 21 ise orayı boş geçebilirsiniz. Eğer ki sunucu adresiniz örnekteki gibi değilde IP adresi olarak verilmiştir. Dolayısıyla IP adresinizi kırmızı alana gireceksiniz.

Filezilla İle FTP Dosya Transferi Nasıl Yapılır?

Sunucudan bilgisayara veya bilgisayardan sunucuya dosya transer işlemi için sürükle bırak yöntemini yapmanız yeterli olacaktır.

FTP Dosya Transfer İşlemi

FTP bağlantısı başarılı bir şekilde yapıldığında, üstteki görseldeki gibi 2 parçaya ayrılmış bir ekran göreceksiniz. Soldaki ekran “Yerel Site” yani kullanmış olduğunuz bilgisayarınızdaki dosyaları listeler. Sağdaki ise “Uzak Site” yani bağlanmış olduğunuz sunucudaki dosyaları listeler. Resimdeki oklarla belirttiğimiz gibi sol ekranda bulunan internet sitesi dosyalarını sağ taraftaki ekrandan hangi klasöre atmak isterseniz o klasörün üzerine sürükleyerek bırakmanız yeterlidir. Eğer internet sitesi dosyası üzerinde değişiklik yapacaksanız veya sitenizin yedeğini almayı düşünüyorsanız sağdaki ekranda bulunan dosyaları soldaki ekrandaki klasörün üzerine sürükleyerek bırakmanız yeterlidir.

Ana Dizin ve Alt Dizin Nedir?

Sitenizdeki dosyalar giriş yapmış olduğunuz “Uzak Site” kısmında bulunan dosya listesindeki “public_html”  ya da “www” klasörlerinde bulunur. İnternet sitesine her açıldığında bu klasörler altındaki dosyalar işlenerek kullanıcıya sunulur. Yani bu klasörler ana dizindir.

Aşağıdaki görsele bakarak daha iyi kavramış olacaksınız. Ana dizinin içindeki tüm dosya veya klasörler ise alt dizin olarak adlandırılır. Bu dosyalarda işlem yapmadan önce yedek almanızı öneririm. Çünkü burada yapılacak her değişiklik internet sitenize direk etki yapacağından dolayı, en ufak bir yanlış işlemde siteniz çökebilir.

FTP Ana Dizin ve Alt Dizin

Filezilla İle Dosya Yönetimi ve İzinleri Nasıl Yapılır?

Filezilla’daki dosya yönetim sistemi normal bilgisayara biraz da olsa benzemektedir. Ama endişelenmeyin çokta zor değil.

Dosya Yönetimi

  • Herhangi bir klasörü açmak için mouse ile çift tıklamanız yeterlidir.
  • Girdiğiniz klasörden geri çıkmak için klavyede bulunan “Backspace” tuşuna basarak veya klasörlerin en üst kısmında bulunan “..” (yan yana iki nokta) simgesine mouse ile çift tıklamanız yeterlidir.
  • Yeni bir klasör veya dosya oluşturmak için o alana mouse ile sağ tıklayıp oluşturabilirsiniz.
  • Dosya veya klasör silmek için tekrardan mouse ile sağ tıklayıp silebilirsiniz. Ayrıca klavye üzerinde bulunan “Delete” tuşuna basarakta seçmiş olduğunuz klasör veya dosyayı silebilirsiniz.

Dosya İzinleri

Erişmek istediğiniz dosyanın üzerine mouse ile sağ tıklama işlemi yaparak dosya izinleri penceresine erişebilirsiniz. Dosya veya klasör izinleri alt resimde olduğu gibi üç grup başlığında ayarlama yapılır. Bunlar sahip, grup ve genel kullanıcı izinleridir.  Örneğin; resimde “index.php” dosyası ile işlem yapılmıştır. Bu dosya sitenizin anasayfasıdır ve siz hariç diğer kullanıcılara yetki vermeniz halinde sitenizde güvenlik açıkları meydana gelecektir. Bu durumda da her türlü siteye sızma olayları yaşanabilir. Bu yüzden sadece sahip izni için yazma modunu açık tutmalısınız.

Seçim işlemi haricinde resmin alt kısmında bulunan sayısal değer kısmına da değer girerek izin işlemini yapabilirsiniz. Resimde “644” değeri o dosyayı FTP hesabının haricinde başka kullanıcıların değiştirmesi veya silmesi yasak anlamı taşımaktadır. Ama herkese okuma erişimi vermektedir. Aslında bu işlemin adı “CHMOD” ile adlandırılır.

Filezilla dosya izinleri hakkında araştırma yaparken forum vb. sitelerde chmod kısmını XXX numarası yapın gibi ifadeler görürseniz eğer; o ifadeyi resimdeki sayısal değer alanına yazmanız yeterlidir.

FTP Dosya İzinleri

Filezilla Kullanımı Sırasında Meydana Gelebilecek Hatalar

Filezilla kullanımı sırasında meydana gelebilecek hatalarla sık sık karşılaşacaksınız. Ama endişe etmenize gerek yok. Sizlere bu hataları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Hata: Sunucuyla Bağlantı Kurulamıyor Hatasının Çözümü Nedir?

X firmasından sunucunuzu (hostunuzu) aldığınız ve aynı heyecanla Filezilla’dan sitenizi kurmak için bağlanmaya çalıştınız. Hoop! :s “Hata: Sunucuyla bağlantı kurulamıyor” hatası aldınız. İlk olarak internet bağlantınızı kontrol ediniz. Daha sonra girilen FTP bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediniz.

Bilgiler doğru ama hala aynı hatayı alıyorum diyorsanız da endişe etmeyin sadece sabredin. 🙂 Çünkü sunucularda ilk etapta aktif olarak gözükse dahi alan adınızın (domainin) almış olduğunuz sunucuya yönlenmesi işlemi vardır. Eğer ki sunucuya “ftp.siteadi.com” gibi bir isimle girmeye çalışıyorsanız bu işlem 2 ila 24 saat arası sürmektedir. Ama bazı sunucu firmaları “ftp.siteadi.com” yerine sunucunun IP adresini verebilir. Bu durumda alan adı yönlendirme işlemini beklemeden giriş yapabilirsiniz. Eğer ki sizin zamanınız kısa ise veya acele etmek isterseniz sunucuyu almış olduğunuz firmaya destek talebi açarak sunucunun IP adresini öğrenebilirsiniz.

Sorun hala devam ediyorsa Filezilla’yı en son sürüme güncellemeyi deneyiniz. Bu da çözüm değil ise önce sunucuyu aldığınız firma ile iletişime geçerek çözmeye çalışabilirsiniz. Hala çözemediğiniz durumlarda yorum kısmından bizlerden yardım talep edebilirsiniz.

Hata: Filezilla Bağlantı Kesildi Hatası Nasıl Çözülür?

Bu tip hatalar genel olarak internet bağlantı kopmalarından meydana gelmektedir. Diğer bir nedeni ise almış olduğunuz sunucunun hızına bağlı olarak da bilinir.

Dosyalarınızın transferi sırasında oluşan”bağlantı kesildi hatası” durumunda panik yapmanıza gerek yok. Çünkü uygulama bağlantının kesildiği yere kadar dosyaları atmış olacaktır. İlk önce internet bağlantınızı ve uygulama ile olan bağlantınız aktif mi kontrol ediniz.

Aktarılmayan dosyaları ise Filezilla penceresinin en alt kısmında bulunan “Aktarılamayanlar” sekmesinde görebilirsiniz. O sekmeye geçip mouse ile sağ tıklama yaparak “Burayı boşalt ve tümünü yeniden kuyruğa al” seçeneğine tıklayınız. Görmüş olacaksınız ki tüm aktarılmayan dosyalar kuyruğa yeniden eklenecektir. Sonra Kuyruktakiler sekmesine geçip mouse ile sağ tıklama yaparak “Kuyruktaki dosyaları aktar” seçeneğine tıklayınız. Bingo! Aktarım kaldığı yerden devam ediyor.

Hata: Filezilla Hedef Dosya Zaten Var Hatasının Çözümü Nedir?

Gerek dosya aktarımı yaparken gerek de sunucu da bulunan bir dosyayı bilgisayarınız da düzenlediniz diyelim. Sonra sunucuya atmak istediniz ve size Hedef dosya zaten var hatası” verdi. Evet atmak istediğiniz dosya zaten sunucuda var diyor Filezilla. Ama size soruyor ben bu atmak istediğiniz dosyayı ne yapayım diye. “Üzerine yazılsın” seçeneğine tıklarsanız; atmak istenilen dosyanın içeriği sunucuda bulunan dosya ile değişecek ve işlem başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Sonuç olarak Filezilla Nedir? Nasıl Kullanılır? FTP Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgiler adlı yazımızı burada sonlandırmaktayız. Umarım sizler için açıklayıcı bir yazı olmuştur. Bu konu hakkında soru ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlere yazarak belirtebilirsiniz.

0 0 puanlar
Makale Puanı
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin